Haber

Silah ustası Taha Tayfun Bağcı: Kaçak silah satın alanlar psikolojik testlerden ve güvenlik soruşturmalarından geçmiyor

Silah ustası Taha Tayfun Bağcı: “Kaçak silah satın alanlar psikolojik testlerden ve güvenlik soruşturmalarından geçmiyor”

– Silahlı kişiler yasadışı silahlanmaya karşı caydırıcı önlemler istiyor

KAYSERİ Kayseri’de silah ustası olan Taha Tayfun Bağcı, kaçak silahlanmanın önlenmesi için caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

İstanbul Esenyurt’ta tekelciye yapılan ve 2 kişinin öldüğü, 1 kişinin yaralandığı baskında kaçak silahlanma gündeme gelirken, Kayseri’deki silah ustalarında kaçak silahlanmaya karşı caydırıcı önlem alınması istendi. Silah ustası Taha Tayfun Bağcı, “Ülkemizin en büyük sorunu mevcut tüzüklerdeki açıklar ve yaptırımlar. Bu yaptırımların sayısının azlığı da yasadışı silahlanmayı teşvik edecek noktaya geldi. Bugün bir kişi 35-40 arası para harcıyor. Ruhsatlı silah sahibi olmak için taşıma ruhsatı bin TL.Silahlı bir kişi herhangi bir olaya karışmadan yakalansa dahi aldığı ceza bunun 1/3’ü kadardır.Bu da kişileri kaçak silah almaya yöneltmektedir. Yasadışı silah satın aldıklarında herhangi bir akli testten veya güvenlik soruşturmasından geçmiyorlar. Bunlar istenmeyen olaylara neden oluyor. Önleme Mevcut düzenlemelerin tamamen elden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

“Psikolojik durumu iyi olmayan ve rastgele suç işlemeye meyilli kişiler rahatlıkla silah satın alabilir”

Bağcı, “Hem silah alma sürecinde hem de silahlı suçlarla ilgili yaptırımlarda aşağıda tetikleyici incelenmeli. Yaptırım çok daha yüksek olmalı. Şu anda silah alma maliyetinin altında bir ceza var. Dolayısıyla , akıl hastası olan ve her türlü suç işlemeye meyilli kişiler.“Resmi verilere göre ülkemizde 40 milyona yakın silah olduğu ve 4 milyonun da kayıtlı olduğu belirtiliyor. Bu önemli bir sorun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu