Haber

Diyarbakır’ın hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa normlarının üzerinde

Diyarbakır’ın hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa normlarının üzerinde

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç:

“Çimen ve çiçek yerine ağaç şeklindeki ağaçları tercih edersek hava kalitesini iyileştirme şansımız olur”

“Yerel yönetimlere ve tüm vatandaşlarımıza görev düşüyor”

DİYARBAKIR – Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. hava kirliliği açısından.

Dünyada ve Türkiye’de özellikle araçlarda ve sanayide açığa çıkan zararlı gazlar hava kalitesini doğrudan etkilemekte ve hava kalitesini düşürmektedir. İşin uzmanları çözüm için yaptıkları çalışmalarla bu tespitleri yaparken bir yandan da yeşil alanları yaygınlaştırmaya ve araç kullanımında elektrikli araçlara yönelmeye başladılar. prof. Dr. Ahmet Kılıç, Türkiye’nin yoğun nüfuslu şehirlerinden biri olan Diyarbakır’da sanayi olmamasına rağmen sadece araç fazlalığı ve yeşil alan azlığı nedeniyle hava kirliliğinin DSÖ ve Avrupa normlarının üzerinde olduğunu söyleyerek çözüm önerdi.

Diyarbakır’ın yoğun nüfuslu büyükşehirlerden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Kılıç, şehir içi nüfusunun 1 milyonun üzerinde olduğunu ve yoğun bir yerleşim yeri olduğunu söyledi. Diyarbakır’da çok az yeşil alan olduğunu kaydeden Prof. Kılıç, “Çevrede Hevsel Bahçeleri var ve üniversite yerleşkesinin ağaçlandırması iyi durumda. Ancak bunların çevredeki kirliliği düzeltme potansiyeli yok. şehrin nüfusu 1 milyonun üzerinde. Şunu söylemek mümkün. Bu kirliliğin ana etkeni araç sayısı. Maalesef Diyarbakır’da “Sanayi tesisi çok yok. Bu nedenle araçları kirliliğin ana nedeni olarak görüyoruz” dedi.

“Yerel yönetimlere ve tüm vatandaşlarımıza görev düşüyor”

Bu kirliliği azaltmanın yolları olduğuna değinen Prof. Kılıç, “Özellikle yeşil alanları arttırırsak bu bitkilerin özelliğidir. Karbondioksiti emer ve organik elemente dönüştürürler. Düzgün ağaçlandırma olmadığı için biz Diyarbakır’da temmuz ayında bile bu kirliliği yaşıyorsunuz. Özellikle kışın kaliteli kömür kullanılmazsa hava kirliliği artıyor.” Şu görev yerel yönetimlere ve tüm vatandaşlarımıza düşüyor. Ağaçlandırmayı artırmamız gerekiyor. Bu durumda hava kalitesini iyileştirirsek özellikle hava kirliliğine bağlı sağlık sorunlarının da önüne geçmiş oluruz” dedi.

Bu adımın koruyucu hekimliğe girdiğini kaydeden Prof. hava kalitesi Diyarbakır’da karbondioksit, nitrojen oksit türevleri ve karbon monoksitte önemli artışlar var.“Şehir yoğun bir nüfusa sahip. Yol ağaçlandırmadan geçiyor. İnsanlarımız akciğer kanseri gibi vakalara daha az yakalanacak” dedi.

prof. Dr. Ahmet Kılıç konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bazı değerler Dünya Sağlık Örgütü veya Avrupa normlarının üzerinde. Bu seviyelere dönmemiz gerekiyor. Bu konuda önemli yatırımlar ve önemli bilgiler yapmamız gerekiyor.”

seydikemer-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu