Haber

ABD, Hatay’da sahra hastanesi kuruyor

6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından dünyadan yardımlar devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Antakya Mustafa Kemal Üniversite Hastanesi’nin bulunduğu bölgeye 100 yataklı sahra hastanesi kuruyor.

100 yatak kapasiteli sahra hastanesinde ayrıca yoğun bakım ünitesi ve ameliyathane de bulunacak. Hastane, kurulumun ardından Sağlık Bakanlığı’na devredilecek.

“Yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık”

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Afet Müdahale Ekibi başkanı Stephen Allen, hastane hakkında bilgi verdi. “ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın rolü, bu tür felaketler meydana geldiğinde tüm birimlerini kontrol etmektir. AFAD koordinasyonunda Adıyaman’a 160 kurtarma ekibi geldi. Türk hükümetinin talebi üzerine ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi ulaştırdık. Depreme müdahale etmeye çalışan kurum ve kuruluşlara kaynak sağlıyoruz.”konuştu

“100 yataklı, ameliyathaneli ve yoğun bakımlı olacak”

Projeden sorumlu Dr. Sarper Yılmaz ise, “Bu süreçte ileri tedaviler yapabileceğimiz bir alana ihtiyaç duyuldu. ABD Sağlık Bakanlığı ile birlikte Sağlık Bakanımız ortak koordinasyonla bu sahra hastanesini ortaya koyma fikrini ortaya attı. Bu hastanenin devrinden sonra Sağlık Bakanlığı olarak tüm koordinasyonu biz üstleneceğiz. 100 yataklı, ameliyathaneli ve yoğun bakımlı bir sahra hastanesini devralacağız.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu