Haber

Ürdün Temsilciler Meclisi İsrail ile imzalanan anlaşmaları gözden geçirecek

Ürdün Temsilciler Meclisi, Gazze Şeridi’ne düzenlenen son saldırıların ardından İsrail ile imzalanan anlaşmaların gözden geçirilmesine karar verdi.

Ürdün Temsilciler Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Meclis Başkanı Ahmed el-Safedi, Meclis Hukuk Komitesi’nden İsrail ile imzalanan anlaşmaların gözden geçirilmesini ve bu konuda gerekli tavsiyelerin hazırlanmasını istedi.

Safadi’nin talebi Meclis’te oybirliğiyle kabul edildi. Hukuk Komitesi tarafından hazırlanan önerilerin hükümete sunulacağı kaydedildi.

Ürdün ile İsrail arasında 1994 yılında imzalanan barış anlaşması ve 2016 yılında imzalanan gaz anlaşmasının yanı sıra su ve enerji alanında da imzalanan birçok anlaşma bulunuyor.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eyman el-Safedi daha önce Gazze’deki savaşın sona ermesi, yardım sağlanması ve sivillerin korunması için her türlü adımı atacaklarını söylemişti.

Bu açıklamadan iki gün sonra, yani 1 Kasım’da Ürdün, Tel Aviv Büyükelçisini “derhal” geri çağırma kararı almış ve protestoların ardından ülkesine giden İsrail’in Amman Büyükelçisinin geri dönmesine izin vermeyeceğini açıklamıştı.

cilimliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu