Ekonomi

Petrol, zayıflayan taleple geriliyor

Petrol, talebin yavaşlayacağına dair endişelerin piyasayı baskı altına almasıyla iki günlük %6’lık düşüşün ardından yatay seyretti.

ABD ham petrolü varil başına 74 doların üzerinde işlem görürken, OPEC+’ın Nisan başında sürpriz üretim kesintisi kararı, pervasız avın ardından piyasaların elde ettiği tüm faydaları geri verdi.

Akaryakıt piyasaları zayıflık belirtileri gösterirken, Asya’daki bazı rafinerilerin kar marjları düştükçe işlemeyi azaltmayı düşündükleri bildiriliyor.

Petrol, yatırımcıların ABD’nin daha sıkı para politikası ve Çin’in yeniden canlanması gibi çelişkili faktörlere tepki vermesiyle geçtiğimiz seanslarda dalgalı bir seyir izlemişti. Ayrıca piyasa, Rusya’dan gelen güç akışlarını ve Ukrayna’daki savaşın yaptırımlarının sonuçlarını izliyor.

Commonwealth Bank of Australia Madencilik ve Enerji Emtiaları Araştırma Müdürü Vivek Dhar, “Azalan rafineri marjları ve Çin’in emtia yoğun ekonomisindeki toparlanmaya ilişkin endişeler petrol üzerinde ağırlık yaratmaya devam ediyor” dedi. “Ekonomik yavaşlama ve ABD bankacılık sisteminin sağlığıyla ilgili endişeler düşüş eğilimini körükledi.”

Yavaşlayan talep endişeleri, petrol için büyük ölçüde yükseliş etkisi yaratabilecek olan ABD hisse senedi raporunu gölgede bıraktı. Ülke ham petrol stokları geçen hafta 5 milyon 50 bin varil azalırken, akaryakıt arzı ve damıtılmış izlerinde düşüş yaşandı.

Haziran vadeli ABD ham petrolü, Çarşamba gününü yüzde 3,6 kapattıktan sonra yüzde 0,4 artışla 74,60 dolara yükseldi.

Haziran vadeli Brent ham petrolü yüzde 0,5 artışla 78,11 dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu