Haber

Mezitli Belediyesi Türkçe tabela denetimini gerçekleştirdi

Mersin’in merkez ilçesi Mezitli Belediyesi, ilçe genelinde Türkçe tabela denetimi gerçekleştirdi.

Mezitli Belediyesi ekipleri, belediye meclisinin 1 Kasım 1928’de 1353 sayılı ‘Türk Harflerinin Kabulü ve Uygulanmasına Dair Kanun’ kapsamında ilçe genelinde Türkçe olmayan tabelaların kaldırılması kararı doğrultusunda harekete geçti. Polis ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü iş birliğiyle yapılan uygulamada ilçe sınırları içinde faaliyet gösteren işyerlerinde Türkçe harf kullanılmayan reklam tabelaları, amblemler ve cephe kaplamalarına müdahale edildi. Önceden bildirimde bulunarak yasal süresi içinde indirilemeyen işletmelerin tabelaları belediye ekiplerince indirildi.

İlk etapta Atatürk, Fatih, Viranşehir ve Yeni mahallede uygulamaya başladıklarını bildiren Mezitli Belediyesi Zabıta Müdürü Hüseyin Solak, 1353 sayılı ‘Türk Harflerinin Kabulü ve Uygulanması Hakkında Kanun’ kapsamında belediye meclisinin 1 Kasım 1928’de aldığı kararla harekete geçtiklerini belirtti.

İlgili belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda 2019 yılından bu yıl başına kadar toplam 26 bin 167 işletmeyi incelediklerini kaydeden Solak, “Kontrollerde ilgili mevzuat kararlarına uymadığı tespit edilen işyerlerine cezai işlem uygulandı. Kayıtlarımızda tespit edilen yerler dışında, yasal süreler içinde haksızlığın giderildiği iş yerlerine gittik ve ekiplerimiz aracılığıyla tabelalarını indirdik. Türkçemizin imajını ve doğru kullanımını sağlamak” dedi. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu