Teknoloji

Meta, 14 Mayıs Seçimlerine Özel “Türkiye Seçim Operasyon Merkezi” Kuracak

Meta, resmi sayfasından yaptığı açıklamada, Facebook ve Instagram’da asılsız bilgilerin yayılmasını azaltmak ve savurgan içerikleri kaldırmak için ‘Seçim Operasyonları Merkezi’ kurduklarını duyurdu.

Kaynak:https://about.fb.com/news/2023/04/nasıl…

Meta, 14 Mayıs seçimlerine özel “Türkiye Seçim Harekat Merkezi” kuracağını duyurdu.

Şirket yaptığı açıklamada, asılsız bilgilerin yayılmasını azaltmayı ve Facebook ve Instagram’daki savurgan içerikleri kaldırmayı hedeflediğini söyledi.

Resmi sayfadaki bilgilere göre insanları imanda tutmak için müsrif içeriklerin kaldırılmasına, asılsız bilgilerin yayılmasının önlenmesine ve yetkili kaynaklardan gelen bilgilere yönlendirilmesine odaklanılacak.

Meta, 90’ın üzerinde bağımsız haber doğrulama kuruluşuyla çalıştıklarını belirterek, “Aynı zamanda seçimler ve çevrimiçi yalanlar üzerine eğitim programları başlatarak Türkiye’de dijital okuryazarlığı geliştirmek için çalışıyoruz.”

Meta’dan yapılan açıklamaya göre Türkiye’den “Dogrulukpayicom” ve “Teyitorg” bağımsız haber doğrulama kuruluşlarının arasında yer alıyor.

Peki nasıl uygulanacak?

Adı geçen kuruluşların seçim zamanı içeriği kontrol edeceğini söyleyen Meta, içeriğe bazı etiketlerin ekleneceğini belirtiyor.

“İçerik ‘yanlış’, ‘kısmen asılsız’ veya ‘değiştirilmiş’ olarak sınıflandırıldığında, o içeriğe uyarı etiketleri ekliyoruz.”

İnsanların bu içeriklere bakış açısını azaltacaklarını söyleyen Meta, içeriği paylaşan veya daha önce paylaşmış olan kişileri uyaracağından da bahsediyor.

Meta’nın 14 Mayıs seçimlerindeki bu yaklaşımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu