Ekonomi

JPMorgan CEO’sundan ekonomi değerlendirmesi

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD ekonomisi iyi durumdayken bu durumun yıllarca devam edeceğine inanmanın “büyük bir hata” olacağını söyledi.

New York’ta düzenlenen bir finans konferansında konuşan Dimon, sağlıklı tüketici bilançolarının ve artan fiyatların şimdilik ekonomiyi desteklediğini ancak ileride risklerin bulunduğunu söyledi. Yönetici, öncelikli endişelerinin merkez bankalarının “niceliksel sıkılaştırma” yoluyla likidite programlarını dizginlemesi, Ukrayna savaşı ve dünya genelindeki hükümetlerin “harcamaları” olduğunu söyledi.

Dimon, “Bugün tüketicinin güçlü olduğunu söylemek büyük bir hatadır, bu da gelecek yıllarda gelişen bir çevreye sahip olacağınız anlamına gelir” dedi.

Dünyanın en büyük ekonomisi, varlıklar açısından en büyük ABD bankasına liderlik eden Dimon gibi bahisçilerin de aralarında bulunduğu, geçen yıl kriz beklentilerine meydan okudu. Geçen yıl merkez bankaları ve Ukrayna ihtilafına ilişkin benzer endişelerini dile getirmiş ve olası bir ekonomik kasırganın yolda olduğu uyarısında bulunmuştu. Ancak ABD ekonomisinin dirençli olduğunu kanıtlaması, daha fazla ekonomistin resesyonun önlenebilir olmasını beklemesine yol açtı.

Dimon, “İşletmeler mevcut sonuçlarına bakıldığında kendilerini oldukça iyi hissediyorlar. Ancak bunlar değişiyor ve tüm bunların tam etkisinin bundan 12 veya 18 ay sonra ne olacağını bilmiyoruz” dedi.

Dimon, “Eğer bir durgunluk yaşarsanız, ki eninde sonunda yaşayacaksınız, gerçekten normal bir kredi döngüsüne sahip olacaksınız. Normal bir kredi döngüsünde işler her zaman beklenenden daha kötü sonuçlanır” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu