Teknoloji

Jeep Renegade ve Compass hibrit motorla satışta

ABD’li arazi aracı üreticisi Jeep, ürün gamındaki kompakt modellerin motor seçeneklerini yeniledi.

Markanın Renegade ve Compass modellerinde kullanılan 1.3 litrelik benzinli motor dışında 1.5 litrelik hibrit motor seçeneği de kullanıcıların beğenisine sunulmuş durumda.

Daha önce Alfa Romeo Tonale ve Fiat Egea’da sunulan yeni hibrit motor, ABD’li markanın fiyatları üzerinde etkili oldu.

Öyle ki 1.3 litrelik benzinli motor seçeneği artık Renegade cephesinde sunulmuyor. Compass’ta 1.3 motoru yalnızca S Limited sürümünde mevcuttur.

YÜZDE 5 DAHA PAHALI

Jeep’in fiyat listesine göre S Limited donanım paketine ve yeni hibrit motora sahip versiyon, 1.3 benzinli motora göre 75 bin TL daha yüksek fiyat etiketine sahip.

Yani hibrit motor, benzinli motora göre yüzde 5 daha pahalıydı.

Jeep’in yeni hibrit motoru 130 beygir güç üretiyor ve gücünü 7 ileri otomatik şanzımanla ön tekerleklere aktarıyor.

Bu motorun tork değeri ise 240 Nm olarak açıklanıyor. E-Hybrid adı altında satılan bu motor, gücünü 1.5 litrelik 4 silindirli turbo yakıtlı motor ile 15 kw elektrik motorunun ve 48 Volt bataryanın sinerjisinden alıyor.

Jeep’in her iki modeline gelen hibrit seçeneği Bursa’da üretilen Fiat Egea’da da kullanılıyor. Ancak Compass ve Renegade’in 1.5 litrelik hibrit seçeneği, kümedeki bir diğer kompakt SUV modeli olan Alfa Romeo Tonale’den ayrılıyor.

Öyle ki Tonale’deki 1.5 hibrit ünite 160 beygir güç ve 240 Nm tork sunuyor. Tonale’deki batarya ve elektrik motoru, Egea ve Jeep modelleri ile aynı fiyata sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu