Haber

Erdoğan’ın Hamas açıklamasına İsrail’den IŞİD yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün AKP Grup Toplantısı’nda Hamas’la ilgili açıklamaları İsrail’in tepkisine neden oldu. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın “Hamas terör örgütü değil, topraklarını ve vatandaşlarını korumak için mücadele eden bir özgürlük ve mücahit grubudur” sözlerine bir açıklamayla yanıt verdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, paylaşımında “IŞİD’den beter alçak bir terör örgütüdür” dedi.

Haiat, Erdoğan’ın “terör örgütünü savunma girişimi ve kışkırtıcı sözlerinin tüm dünyanın gördüğü dehşeti değiştirmeyeceğini” belirterek, “Hamas = IŞİD” paylaşımını yaptı.

İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini de Erdoğan’ın Hamas’la ilgili açıklamalarını kınadı. Hamas’ı savunmanın “ciddi ve iğrenç” olduğunu belirten Salvini, İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani’ye Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı’ndaki Büyükelçisini aramasını tavsiye edeceğini belirtti.


İsrail Başbakanı Netanyahu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan New York’ta bir araya geldi. Fotoğraf: AK Parti/Zuma/resim ittifakı

Erdoğan ne dedi?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin meclis küme toplantısında yaptığı açıklamada, “Hamas bir terör örgütü değil, topraklarını ve vatandaşlarını korumak için mücadele eden bir grup kurtuluş ve mücahittir” dedi. İsrail’e de hitap ediyor.

“Ey İsrail, sen örgüt olabilirsin çünkü Batı sana çok şey borçlu ama Türkiye’nin sana hiçbir borcu yok.” diyen Erdoğan, İsrail’e gitme projesini iptal ettiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye ve İsrail, Ağustos 2022’de normalleşme sürecini başlatmış ve büyükelçilik düzeyindeki bağlantıların artırılması kararı almıştı. Eylül ayında New York’ta düzenlenen 78. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu uzun aradan sonra ilk kez bir araya geldi. Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, iki cumhurbaşkanının yakın gelecekte birbirlerinin ülkelerini ziyaret etme konusunda karşılıklı mutabakata vardığı bildirildi.

rtr,DW/BÖ,BK

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

haber-yalihuyuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu