Ekonomi

Emekli Çiftçilere 5 Bin Lira İkramiye Verilmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım sektöründe çalışanların çoğunluğunun emekli olduğunu belirterek, “Emekli çiftçilerimiz 5 bin lira ikramiyeden mahrum kalmasın.” Bu kelimeyi kullandı.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, 7464 sayılı Kanun’da emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ikramiye verilmesinin öngörüldüğü hatırlattı.

Söz konusu düzenlemeye göre emekli maaşı alanlardan herhangi bir işyerinde veya kendi hesabına çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağına işaret eden Bayraktar, “İşyerinde çalışan çiftçilerimizin ortalama yaşı Ülkemizde tarım sektörü yüzde 58. Tarım sektöründe çalışanların çoğunluğu emekli. Emekli çiftçilerimiz ise 5. “Bin lira ikramiyeden mahrum kalmasın.” dedi.

Tarım Bağ-Kur ve diğer meslek gruplarından emekli olan çiftçilerin emekli olduklarında tarım arazilerini ve hayvanlarını satmadıklarını vurgulayan Bayraktar, “Emekli çiftçilerimiz genellikle en düşük emekli maaşıyla geçinmeye çalışırken bir yandan da ek gelir elde etmeye çalışıyorlar. Topraklarını işleyip işleterek fayda sağlıyor.Çiftçilerimiz “7464 Sayılı Kanunla verilecek 5 bin lirayı almayı bekliyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Çiftçiler Türkiye’nin ortalama gelirinin üçte birini kazanıyor.”

Tarım sektörünün yapısal sorunları, girdi fiyatlarındaki artışlar ve son yıllarda hızla artan doğal afetlerin çiftçilerin üretim maliyetlerini artırdığını belirten Bayraktar, olumsuz gelişmelere rağmen tarımın gayri safi yurtiçi hasıladaki payının arttığını ifade etti. ürün 2022 itibarıyla yüzde 6,5’tir.

Bayraktar, geçen yıl 4,6 milyon kişiye istihdam sağlayan tarım bölümünün 29,8 milyar dolarlık ihracatla 6,6 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini, bölümün sebze üretim değeri 306,3 milyar lira, hayvansal üretim değeri ulaştığına dikkat çekti. 108,6 milyar lira. bahsetti.

Bayraktar, bu göstergelere rağmen çiftçilerin kişi başına Türkiye ortalamasının üçte biri kadar gelir elde ettiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Tarım ve gıdanın giderek stratejik önem kazandığı günümüzde ve gelecekte, çiftçilerimizin üretimden vazgeçmemeleri için gelirlerinin artırılması ve desteklenmesi gerekmektedir. Bu amaçla katkı sağlayan çiftçilerimizin beklentileri dikkate alınmalıdır. Ülkemizde emekli olmasına rağmen üretimin karşılanması gerekiyor. 7464 Sayılı Kanunla çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin liralık ödeme, birden fazla çiftçimizin aldığı destekten daha fazlası anlamına geliyor. Başta emekli çiftçilerimiz olmak üzere tüm çalışan emeklilere 5 bin lira maaş ödenmesi gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu