Haber

Bursa’da nesli tükenmekte olan semender bulundu

Bursa’da bir sulama göletinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Anadolu şeritli semender bulundu.

Doğa Savunma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden (DKMP) yapılan açıklamada, bir kişinin tarım ilacı amaçlı su çekerken sulama göletinde farklı türde bir semender görüldüğü belirtildi.

Açıklamada tıbbi herpetolog Dr., bunun Kafkas bantlı bir semender (Ommatotriton ophryticus) olduğunu belirtti. Talip Akkaya tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

‘ANADOLU Şeritli Semender SAMSUN’DAN KUZEY ANADOLU’YA YAYILI OLAN BİR TÜRdür’

Açıklamada, cinsinin, daha önce “Doğu kuzey çizgili semenderi” (Kafkas çizgili semenderi) ile aynı tür altında olduğu düşünülen ancak alt tür seviyesinden yükseltilen Anadolu çizgili semenderi olduğu açıklandı. Genetik çalışmalarla cins düzeyine inildiği ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tarımsal ilaçlama tankerleriyle su alımı sırasında pestisitlerin suya bulaşma riskini önlemek amacıyla burada yakalanan 3 erkek birey, uygun koşullar altında aynı bölgede yer alan ve türün bireylerini içeren, su bitkileri açısından zengin farklı bir alana taşındı. Anadolu şeritli semender, Samsunlu “Kuzey Anadolu’da (Kızılırmak Deltası dahil) batıya doğru yayılan bir türdür.” (HABER MERKEZİ)

haberkalkandere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu