Haber

ABD’nin Hawaii Eyaleti Orman Yangınlarında Ölü Sayısı 80’e Yükseldi

ABD’nin Hawaii eyaletinde devam eden orman yangınlarında ölü sayısı 80’e yükseldi. Üç farklı noktada yangın söndürme çalışmaları sürüyor.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Maui adasında yangınlar devam ediyor. Ada yetkililerinden yapılan yazılı açıklamada, yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 80’e çıktığı belirtilirken, itfaiye ekiplerinin Lahaina’nın üst kesimlerinde çıkan alevleri söndürmek ve yangınları kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Pulehu/Kihei ve Maui.

“Cuma günü saat 18:10’da Puukolii üzerinde bildirilen Ka’anapali yangınının saat 20:30’dan önce yüzde 100 kontrol altına alındığı bildirildi. Yangın, operasyon başlamadan önce sıralanan tahmini 400 araç için yaklaşık 3.000 galondu ,” açıklamasında bulundu. Benzin ve 500 galon mazot dağıtmak için bir ilçe akaryakıt istasyonunun bulunduğu bölgede Cuma günü çıktı. Cumartesi günü akaryakıt dağıtımı yapılmayacaktır. Polisin hem Ma’alaea hem de Waihe’e üzerinden West Maui’ye girişi kısıtladığı belirtilirken, Honoapiilani Otoyolu’nun Lahaina’dan ayrılan araçlara açık olduğu belirtildi. yanan tarihi Lahaina kasabası barikatlarla çevrilmeye devam edilirken, halkın bölgeden uzak durması konusunda uyarıldı, maske ve eldiven takılması önerildi.Ayrıca Cuma günü itibariyle toplam 1418 kişinin yandığı belirtildi. Gönüllülerin yangından etkilenenlere yiyecek, su ve diğer yardım malzemeleri dağıttığı, kayıplar hakkında bilgi almak isteyen aile üyeleri için Aile Yardım Merkezi’nin de hafta sonu hizmet verdiği bildirildi.

Daha önce yapılan açıklamada Lahaina yangınının yüzde 85’inin, Pulehu/Kihei yangınının yüzde 80’inin ve Maui’nin üst kesimlerinde çıkan yangının yüzde 50’sinin kontrol altına alındığı belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu